21 OS Dragutina Domjanica Kurik.docx

CUC 2013

Snimke predavanja

Dan planeta Zemlje
Autor: Administrator , 8. 5. 2017.

Tvrtka EKONERG – Institut za energetiku i zaštitu okoliša d.o.o.  ove godine obilježava Dan planeta Zemlje donacijom dvadeset sadnica ukrasnih vrsta drveća školama na području Grada Zagreba.

Višestruki su razlozi za provedbu ove aktivnosti. Klimatske promjene već sada čine dio naše svakodnevice. Prema izvješćima Međuvladinog tijela o klimatskim promjenama (IPCC-a) ove promjene  nastaviti će se i u budućnosti. Borba s klimatskim promjenama globalni je izazov i zahtijeva doprinos svih struktura društva u postizanju cilja koji je definiran Okvirnom konvencijom UN-a o promjeni klime:

…postignuti stabilizaciju koncentracija stakleničkih plinova u atmosferi na razini koja će spriječiti opasno antropogeno djelovanje na klimatski sustav. Ta razina treba se ostvariti u vremenskom okviru dovoljno dugom da omogući ekosustavu prilagodbu klimatskim promjenama, da se ne ugrozi proizvodnja hrane i da se omogući nastavak ekonomskog razvoja na održiv način“.

FOTOGALERIJA

Ugljikov dioksid jedan je od stakleničkih plinova koji doprinosi zagrijavanju atmosfere i uzrokuje klimatske promjene. Fotosinteza kao biokemijski proces kojim autotrofni organizmi (biljke, alge i neke bakterije) uz pomoć sunčeve energije pretvaraju jednostavne anorganske spojeve - vodu i ugljikov dioksid u šećer i kisik, pomaže u uklanjanju ugljikova dioksida iz atmosfere. Radi toga, sadnja svakog novog stabla doprinosi postizanju cilja Konvencije o ograničavanju rasta temperature za 2°C do 2100. godine, ali i očuvanju naše prirode, okoliša, ekosustava, Zemlje i čovječanstva.

Čuvajmo i brinimo o Zemlji, jer ona je naš dom.