2023-05-26 14:28:05

E-TWINNING MOBILNOST - SEMINAR “INNOVATION AND EDUCATION“

Međunarodna e-Twinning mobilnost - seminar “Innovation and education“ održan u Budimpešti 12-14 svibnja, 2023.

U organizaciji mađarske e-Twinning Nacionalne službe za podršku, Educational Authority (Hungarian National Support Service) od 12. do 14. svibnja u Budimpešti je održan međunarodni e -Twinning seminar za početnike „Innovation and Education“, aktivnost koja je financirana u okviru e-Twinning programskih aktivnosti koje su dio programa Erasmus +, u organizaciji hrvatske Agencije za mobilnost i programe EU.

Na seminaru je sudjelovalo više od 50 obrazovnih djelatnika iz 14 europskih zemalja među kojima je bila i Hrvatska sa tri predstavnice – Marinela Bušelić, Srednja strukovna škola iz Makarske, Anja Vlahov, Gimnazija Dubrovnik i Larisa Grubešić Njari, OŠ Dragutina Domjanića iz Zagreba.

Seminar se sastojao od uvodnih predavanja, ice-breaking aktivnosti, radionica i predavanja o izradi projekata te praktične radionice osmišljavanja i prezentiranja projektne ideje svakog tima sastavljenog od sudionika iz različitih zemalja.

 U uvodnom dijelu kroz prezentacije stručnjaka kao što je gosp. Zsolt Janossy – stručnjak za digitalne i pedagoške aktivnosti, polaznici su dobili sumirani uvid u proces vrednovanja, te korisne i praktične savjete za primjenu različitih vrsta vrednovanja u procesu izrade projekta kao i digitalne alate koji se mogu primijeniti za isto. (poveznica)

 Edukativan i svrhovit bio je i Teachmeet - brz i neformalan oblik prezentacije koji je bio i ice-breaking aktivnost jer se doznalo nešto više o nekima od sudionika seminara, a usput su polaznici, u kratkom vremenskom periodu, upoznati sa nekim novim aktivnostima, trendovima, projektnim idejama i digitalnim alatima (Genially, Studio D-ID itd.). Kako je to izgledalo možete pogledati ovdje.

Na radionicama sljedećeg dana, između ostalog, predstavljena je e-Twinning platforma ESEP i mogućnosti koje ista nudi, a na radionici „How to create a good e-Twinning project?“ polaznici su dobili okvir za stvaranje međunarodnih projekata i odgovore na mnoga praktična pitanja u procesu izrade projekta. (poveznice) Osim toga, mađarski e-Twinning ambasadori predstavili su svoje najuspješnije i nagrađivane projekte koji su oplemenili njihov rad s učenicima, ali i širu lokalnu zajednicu, što je bilo vrlo inspirativno za vidjeti. (poveznica)

U zadnjem djelu seminara timovi su osmišljavali svoju projektnu ideju te ciljeve i način implementacije, vrednovanja i kasnije diseminacije projekta te je tu došlo do izražaja koliko je sam tim, uz međunarodne partnere, važan u izradi i provedbi projekta.

Vrlo srdačni i susretljivi, a s druge strane, profesionalni domaćini potrudili su se da seminar ima dobar omjer između radnih i društvenih aktivnosti te su, na kraju radnog dijela seminara, uz stručnog vodiča organizirali razgled Pešte autobusom, a Budim se razgledao u šetnji sa vodičem.  Na kraju su sudionici seminara imali priliku večerati na brodu ploveći Dunavom i razmijeniti dojmove i stečena iskustva tako da je svima zaista bio užitak sudjelovati u ovoj mobilnosti i povezati se sa nastavnicima iz cijele Europe.

Ova publikacija izražava isključivo stajalište njezinog autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom prilikom uporabe informacija koje se u njoj nalaze.

Autor: Larisa Grubešić Njari, prof.

 


Osnovna škola Dragutina Domjanića Zagreb