2014-09-09 12:58:01

PONAŠANJE DJECE U PRIJEVOZU U ŠKOLU I IZ ŠKOLE ZET-OVIM AUTOBUSIMA

ZET već neko vrijeme vrši prijevoz učenika osnovnih škola na području grada Zagreba u i iz škola. Kao i svake godine, podsjetit ćemo vas na to kako se učenik mora ponašati na putu u i iz škole:

            Učenici se u školskom autobusu moraju ponašati sukladno Kućnom redu škole i „Zakonu o sigurnosti prometa na cestama“, koji u čl. 162 kaže: Osoba koja se prevozi vozilom ne smije ni na koji način ometati vozača u upravljanju vozilom, niti utjecati na vozača da upravlja vozilom na način kojim se smanjuje sigurnost prometa, a u čl. 164 - (1) Za vrijeme kretanja, u vozilo se ne smije uskakati, iskakati, otvarati vrata, naginjati se izvan vozila i voziti se na vanjskim dijelovima vozila. Dakle, ni na koji način svojim ponašanjem ne smiju dovoditi u opasnost sebe i druge učenike.

...

Prilikom dolaska u školu vozač dozvoljava ulaz u autobus na „ulaznim“ stajalištima, kad je autobus već okrenut i vozi prema školi. Učenici ne ulaze na „izlaznim“, jer bi na taj način mogli stvoriti veliku gužvu i dovesti sebe ili druge učenike u opasnost. Nailaskom autobusa učenici se ne smiju naguravati, nego smireno i u redu čekati da se otvore vrata na autobusu, ući polako, jedan po jedan. Vozač mora svakako vidjeti iskaznicu (đačku pretplatnu kartu) svakog učenika. U autobusu je, prema „Zakonu o prijevozu u cestovnom prometu“, članak 30. - Prijevoznik dužan obavljati javni linijski prijevoz putnika: brinuti za red, sigurnost i redovitost obavljanja prijevoza, pa je stoga za vrijeme vožnje najstrože zabranjeno bacati papiriće, hranu ili smeće (osim u za to određene posude), ispisivati grafite, uništavati stolice i opremu autobusa ili na bilo koji način činiti štetu. Učenici su dužni sjediti u svojim sjedalima, vezani sigurnosnim pojasom („Zakon o sigurnosti prometa na cestama“, čl. 163, (1) Vozač i putnici tijekom vožnje u motornom vozilu na sjedalima na kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi, dužni su koristiti pojas na način koji je odredio proizvođač sigurnosnog pojasa), održavati red i mir te slušati upute vozača. Ukoliko bi neki ili više učenika svojim ponašanjem mogli ugroziti sigurno odvijanje prometa, vozač ima dužnost i obvezu upozoriti ih da prestanu. Ukoliko ne prestanu, vozač će zaustaviti autobus na prvom mogućem mjestu i ponovo upozoriti izgrednike da se smire. Ukoliko se ne smire, vozač je dužan uzeti iskaznice učenika – izgrednika, te ih po dolasku u školu predati ravnatelju, uz obrazloženje što se dogodilo. Ravnatelj će tada prema učenicima poduzeti disciplinsku mjeru, koja može biti i nadoknada eventualne počinjene štete, kao i uskraćivanje korištenja autobusa za prijevoz do i iz škole i sl. Ukoliko ni oduzimanje iskaznice ne smiri učenike, vozač ima pravo i obvezu zaustaviti autobus i pozvati policiju, ako osjeti da njihovo ponašanje ugrožava njega, ostale putnike i sudionike u prometu. Vozač ni pod kojim uvjetima ne smije dijete izbaciti iz vozila.

            Prilikom dolaska pred školu učenici sjede na svojim mjestima dok autobus ne stane. Tada se odvežu i polako, jedan po jedan izlaze iz autobusa. Izlaskom zadnjeg učenika, vozač je dužan obići autobus izvana i iznutra i ustanoviti njegovo stanje. Ako primijeti bilo kakvu štetu, dužan je odmah otići ravnatelju i prijaviti mu štetu.

            Po završetku nastave, za to zadužena osoba iz škole dužna je dovesti učenike, ukrcati ih na autobus i pomoći pri uspostavljanju reda sve do njegovog odlaska. Dalje se učenici moraju ponašati kao što je već prethodno navedeno, s time da izlaze samo na „izlaznim“ stajalištima, tako da se vozači okreću s praznim autobusom, kako im je i određeno Zakonom.

           

 

                                

Direktor poslovnog područja promet

 

 

Stjepan Tokić, dipl. inž. v.r.


Osnovna škola Dragutina Domjanića Zagreb