CRTICE IZ POVIJESTI
Izgradnjom tvornice „Jedinstvo“ započela je izgradnja novog naselja Gajnice. Prvo je to bilo desetak stambenih objekata za radnike tvornice te nešto individualnih objekata. Početak naselja počinje uz Ulicu Karažnik i Samoborsku cestu.
Djeca ovog područja pohađala su Osnovnu školu Stenjevec (OŠ Ada Prica) koja se do 1960. godine nalazila u Samoborskoj cesti. Preko stotinu godina stara zgrada nije zadovoljavala uvjetima tadašnje škole, pa je 1960. godine izgrađena nova školska zgrada u Bolničkoj cesti. Ulaskom prvih učenika u zgradu pokazalo se da je škola premalena. Godine 1965. raspisan je samodoprinos građana grada Zagreba za izgradnju školskog prostora. Započeo je program izgradnje školske zgrade u Gajnicama sa 24 učionice i pratećim prostorom. Urbanističkim planom određena je lokacija na zemljištu Rožman Stjepana iz Karažnika, gdje je škola i izgrađena. Tehničke pripreme za izgradnju počele su 1967. godine, a izvodio ih je „Inženjering“ Zagreb, koji je ujedno i u ime Skupštine grada Zagreba bio investitor. Projekte je izvodio Arhitektonski projektni biro na čelu s ing. arh. Milivojem Paterčićem. Radove je preuzelo građevinsko poduzeće „Novogradnja“ Zagreb. Za vrijeme pripremanja gradnje, u Skupštini grada Zagreba, donesena je odluka da se u Gajnicama izgradi školska zgrada sa 16 učionica, a ne 24. Ta odluka je i realizirana. Rješenja imovinsko pravne naravi, izrada dokumentacije i izdavanje građevinske dozvole odgađaju početak gradnje do srpnja 1968. godine, a završetak radova bio je 01. 9. 1969. godine. Rješenjem Skupštine grada od 28. 6. 1968. godine osnovana je nova škola kao ustanova, a područje škole je naselje Sopot-Gajnice, Dubravica, Gornji Stenjevec, Kostanjek, Lisičina, Karažnik i Bizek. Po tom rješenju škola nosi naziv Sopot-Gajnice. Za privremenog direktora imenovan je Stjepan Kostanjevečki, prof., pedagog Osnovne škole „Ada Prica“. Iz te škole dio učenika i nastavnika raspodijeljen je u novu školu.
Škola je otvorena 01. 9. 1969. u 8:00 sati. Na početku prve školske godine bilo je 723, a na kraju 754 učenika.
Prvi pedagog škole bio je Ivan Grdenić, prof. pedagog.
Područno odjeljenje iz Bizeka koje je, do otvorenja škole u Gajnicama pripadalo OŠ „Matija Gubec“ iz Podsuseda, pripalo je OŠ „Sopot-Gajnice“, s time da kombinirani odjel III. i IV. razreda seli odmah u Gajnice zajedno s učiteljem Stjepanom Stiperskim, a kombinirani odjel I. i II. razreda ostaje još u Bizeku do školske godine 1970./1971. kada se sporazumno s roditeljima, djeca prevoze u Gajnice.
Godine 1970. u prostoru škole organizirana je izložba nastavnih sredstava i pomagala koju je posjetilo oko 6000 prosvjetnih djelatnika iz cijele tadašnje države. Tom prilikom škola je od izlagača opreme primila 2 000 000 dinara, uglavnom u opremi, pa je tako postala jedna od najsuvremenije opremljenih škola u državi.
25. svibnja 1971. godine u povodu Dana škole i Dana mladosti, velikan hrvatske i svjetske likovne scene, Edo Murtić poklonio je školi mozaik koji krasi ulazni dio školskog dvorišta. Toga dana škola dobila ime Osnovna škola „Dragutin Domjanić“.
Uz mozaik Ede Murtića, škola ima u ulaznom hodniku mozaik „Alegorija igre i nauke“ autora Franje Hotija koja je izgrađena 1977. godine.
Školu su kroz godine vodili: Stjepan Kostanjevečki, prof. (1969.-1977.), Ivan Periša (1977. – 1985.), Josipa Šmaguc, prof. (1985. – 2014.), mr. Dražan Šimić, prof. (2014. – 2015.), Karmen Hlad, mag. prim. educ. (2015. – )
Škola je 37 godina radila u tri smjene s više od tisuću učenika. Najteže je bilo ratnih devedesetih kada je u razrednima znalo biti više do 40 učenika. Prvi školski dan 1991. prvaši su s učiteljicama trčali u skloništa. No, danas iz tih teških dana, imamo predivna, čvrsta prijateljstva s pripadnicima 101. brigade koji su iz naše škole kretali u obranu domovine. Svake godine učiteljica povijesti Jasenka Štimac s učenicima povijesne skupine i članovima 101. brigade polaže vijenac za pale branitelje i posjećuju Ernestinovo, mjesto u Slavoniji gdje su borci 101. brigade prolazili svoj ratni put.
O ŠKOLI DANAS
Škola je mjesto veselja, igre i učenja. Učenici postižu izvanredne rezultate iz raznih predmeta. Njeguju kajkavsko narječje i hrvatsku baštinu. U provođenju nastave pratimo suvremene trendove, naši učitelji stalno su uključeni u edukacije koje primjenjuju u svojem radu s učenicima. Nama je učenik, dijete, u centru interes i brige pa nastojimo u svakome trenutku djelovati i obrazovno i odgojno. Osluškujemo naše učenike, držimo do njihovog mišljenja i zajedno gradimo ljepšu, bolju i svjetliju budućnost. Naši učenici postižu zapažene rezultate na državnim natjecanjima. Zadnjih nekoliko godina ponosimo se sudjelovanjem i osvajanjem prva tri mjesta na državnim natjecanjima. Posebno bih izdvojila šah, judo, plivanje, mušku košarku, promet, informatiku, gimnastiku i islamski vjeronauk.
Ponosni smo na suradnju s roditeljima s kojima zajednički radimo na poboljšanju uvjeta života i rada u školi i oko nje.
Plodonosno surađujemo s Centrom za kulturu i obrazovanje Susedgrad, Gradskom knjižnicom Vladimira Nazora, Gradskom četvrti Podsused Vrapče, Mjesnim odborom Gajnice. Zajedničkim radom pružamo i učenicima i roditeljima mogućnost sudjelovanja u raznim projektima čije provođenje zahtjeva sinergiju prijateljstva, građanskoga odgoja i ljubavi prema naselju u kojem žive i rade. Od 2023. godine povezali smo se s OŠ Julija Kempfa iz Požege pa zajednički provodimo projekte.
Uspješno surađujemo s Gradskim uredom za obrazovanje, sport i mlade. Godine 2018./2019. izvršena je energetska obnova školske zgrade. Nakon 53 godine rada u jednoj sportskoj dvorani, za vježbanje raspoložive površine od 278 m2, 08. ožujka 2022. otvorena je nova sportska dvorana. Danas učenici i učitelji na raspolaganju imaju ukupno 4267,39 m2 sportske dvorane, pa sada svaki razred svaki svoj sat Tjelesne i zdravstvene kulture odrađuje u morenoj, suvremeno opremljenoj sportskoj dvorani. Izgradnja dvorane stajala je 40 000 000 kn (bez PDVa). Projekt je provodila graditeljska firma TEH-GRADNJA d.o.o
Ponekad imamo osjećaj da živimo u velikoj košnici ali ako znamo da je košnica mjesto organizacije, uvažavanja i rada čije plodove ljudi koriste za poboljšanje zdravlja, onda želimo u toj košnici biti još dugo.
No, kako je rekao naš Domjanić: “Dosta je sunca za vse, bu još veselja, kaj ne?”
Karmen Hlad, ravnateljica