21 OS Dragutina Domjanica Kurik.docx

CUC 2013

Snimke predavanja

Ada nagrade za 2016.
Autor: Administrator , 11. 1. 2017.

Dana 8. prosinca 2016., belgijski zamjenik premijera Alexander De Croo, uručio je nagradu najboljim ženama i djevojkama u digitalnim područjima u Europi. Naglasio je kako je potreba poticati  pozitivne uzore, inicirati promjene nastavnih planova i učvršćivanje zajednice izvrsnosti koje potiče mlade ljude prema digitalnim karijerama. „Mladi ljudi trebaju inspiraciju“, rekao je De Croo u svome govoru na dodjeli  Ada nagrade za 2016. (Nagrada je nazvana po Lady Adi Lovelace, prvoj svjetskoj računalnoj programerki.) „Ta inspiracija dolazi promatranjem odličnih ljudi pri obavljanju svojega posla.. Ove djevojke i žene su  pronašle svoju inspiraciju i zato su danas ovdje i preuzimaju ovu nagradu.“

Gospodin De Croo naglasio je poraznu činjenicu da je danas više nego ikada izražen malen broja žena IT stručnjakinja nego ikada u Europi.  „Tijekom posljednjih deset godina, potražnja za tehnološkim stručnjacima u Europi je porasla osam puta brže od svih drugih područja. No, žene drže svega 16%  tih radnih mjesta“, objasnio je Cheryl Miller, suosnivač Instituta vodstva i organizacije Ada nagrade.  „Do 2020. godine, milijun IT poslova bit će neispunjeni jer će to biti vještine koje nisu dostupne na tržištu“,nastavio je Miller. „Dakle, angažiranjem žena, mi potencijalno možemo udvostručiti broj tech stručnjaka u Europi, povećanje europske konkurentnosti, te da djevojke i žene budu ravnopravni članovi ovog napretka.“

ADA nagradu – Digital Girl of the Year za 2016. dobila je Gabrijela Jurić, četrnaestogodišnjakinja koja je OŠ Dragutina Domjanića do 7. razreda ponosno zvala svojom školom.
Jako smo ponosni na nagradu koju je Gabi dobila i svi koji je poznajemo znamo kako je ona upravo osoba koja ju je zaslužila svojim predanim radom i aktivnostima. Gabi je sada u Bruxellesu gdje pohađa srednju školu, a o aktivnostima u koje je uključena ne znamo bi li bilo dovoljno mjesta za pisanje.

Primajući ovu nagradu Gabi je rekla:“ Jako sam ponosna da je ono što radim važno za ljude. Drago mi je da je to primjećeno.  To me stvarno nadahnjuje da idem dalje u tome području. „