GRAĐANSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE

Autor: Andrea Bartolić, 14. 9. 2022.

Dragi učenici 5., 6., 7. i 8.  razreda, poštovani roditelji, od ove školske godine u našoj Školi provodit će se Pilot projekt izvannastavne aktivnosti građanskog odgoja i obrazovanja pod nazivom Zajednica aktivnih građana – ZAG. Aktivnosti će se odvijati tijekom godine.

Na radionicama će se učenici kroz igru te zanimljive aktivnosti i razgovore pripremiti i osnažiti za aktivno i odgovorno djelovanje u demokratskom društvu i kritičko mišljenje.

Ciljevi aktivnosti su:

1.     Ojačati interes za zbivanja u zajednici,

2.     Razviti pozitivne stavove o odgovornosti svakog člana za dobrobit zajednice,

3.     Osvijestiti važnost temeljnih demokratskih vrijednosti te potaknuti djelovanje u skladu s njima,

4.     Razviti kritičko razumijevanje društvenih, ekonomskih i političkih procesa te oblika uključenosti u donošenje odluka u zajednici,

5.     Razviti vještine i stavove potrebne za brižan odnos prema drugima i odgovorno djelovanje u zajednici.

Tijekom jednogodišnje provedbe izvannastavne aktivnosti ZAG učenici će razviti određene aspekte građanske kompetencije koje je važno nastaviti i dalje nadograđivati.

Izvannastavnu aktivnost će provoditi Matija Hlebar, prof. njemačkoga jezika i filozofije, koji je prošao obuku za tu izvannastavnu aktivnost.

Prijedlog okvirnog kurikuluma izvannastavne aktivnosti Zajednica aktivnih građana — ZAG možete vidjeti na ovoj poveznici: