POSTALI SMO PARTNER U PROVOĐENJU PROJEKTA “3DME – TEHNOLOGIJA 3D PRINTANJA I MODELIRANJA“!

Autor: Andrea Bartolić, 21. 11. 2023.

Na temelju Odluke o dodjeli bespovratnih sredstava projektima udruga u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2023./2024. Orthoing - Udruzi za ortopedsko inženjerstvo su dodijeljena bespovratna financijska sredstva za projekt “3DMe – tehnologija 3D printanja i modeliranja“ pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

Projekt “3DMe – tehnologija 3D printanja i modeliranja” je projekt namijenjen nadarenoj osnovnoškolskoj djeci, kao i vrtićkoj djeci, u cilju razvoja vještina trodimenzionalne vizualizacije predmeta, razumijevanje medicinskih slika te primjene 3D modeliranja i printanja u medicini u cilju poboljšanja kvalitete života i zdravlja pojedinaca kojima je potrebna pomoć u vidu sinergije medicine i inženjerstva, točnije tehnologije. Edukacija djece provodit će se kroz zanimljivu, interdisciplinarnu edukaciju 3D modeliranja korištenjem primjene matematike i fizike, kao i primjenom radionica koje potiču dječju kreativnost, poduzetnički duh i kritičko razmišljanje kroz izradu 3D modela s pomoću 3D printera. Interdisciplinarnost projekta se odnosi na povezivanje tehnike i tehnologije s medicinom, posebice povezivanja radiologije i medicinske obrade slike i kako primjena matematike i fizike može utjecati na modeliranje trodimenzionalnih endo- i egzo- implantata koji poboljšavaju kvalitetu života pojedinca. Osim navedenog, promišljanje o važnosti zdravlja pojedinca i društva provodit će se u okviru edukacija i radionica za primjenu rehabilitacijskog postupka uz pomoć tehnologije koji se odnosi na rehabilitaciju oštećenog lokomotornog sustava nakon operativnog zahvata, posebno za osobe s invaliditetom u kontekstu nepostojanja uda koji je zamijenjen umjetnim. Unutar projektnih aktivnosti učenike će se poticati na vrednovanje održivog razvoja, a kroz edukaciju i radionice upoznavat će ih s temama poput ljudskih prava, prava osoba s invaliditetom i društvenog prihvaćanja različitosti.

Nakon završetka programa, učenici će steći nove vještine i sposobnosti u inženjerstvu i znanosti, kao i temelje za kritičko razmišljanje i kreativnost. Voditeljica projekta je doc. dr. sc.  Petra Bonačić Bartolin, a projekt se provodi u partnerstvu s dječjim vrtićem “Latica Garčin” u mjestu Garčin, “Sretna djeca” u Novom Marofu te dječjim vrtićem “Dobro drvo” i osnovnom školom “Dragutin Domjanić” u Zagrebu. Jako smo ponosni na dobiveni projekt i veselimo se provođenju istog!