POSJET UČENIKA OSMIH RAZREDA VUKOVARU

Autor: Ana Golenja, 4. 12. 2023.

Iako naša škola njeguje tradiciju koja uključuje nezaobilazan posjet Vukovaru svake godine, čuvajući tako sjećanje te iskazujući poštovanje i zahvalnost Gradu heroju, sretni smo što smo ove godine uspješno realizirali dvodnevnu terensku nastavu koja je započela prije šest godina pod nazivom „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“.

Te prve godine dogodio se jedan neočekivani susret zbog kojeg nas posjet Vukovaru uvijek iznova izrazito raduje. U ulozi našeg vodiča bila je gđa Mirjana Štedul koja nam je priredila najsrdačniju dobrodošlicu. Uzbuđeno je i s neopisivim veseljem čekala dolazak autobusa s učenicima naše škole. Za to je imala poseban razlog.  Naime, ova je hrabra i ponosna Vukovarka u vrijeme Domovinskog rata morala napustiti svoj grad te je kao izbjeglica dospjela u Zagreb. Svoje školovanje nastavlja u OŠ Dragutina Domjanića za koju je vežu lijepe i drage uspomene. Život zaista ispisuje nevjerojatne priče pa smo tako i mi dobili jednu -  nama najposebniju „priču iz Vukovara“. A naša Mirjana… na jednak nas je način dočekala i ove godine.

Na terensku nastavu uputili smo se 22.studenoga, neposredno nakon obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara. Tijekom dva dana učenici su prisustvovali zanimljivim predavanjima o vrijednostima Domovinskog rata i značaju Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. Posjetili su memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara (Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, Spomen dom Ovčara, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Vukovarska bolnica, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, hangar Veleprometa, spomen-obilježja Kukuruzni put – Put spasa, ruševina Borovo Commercea, crkva sv. Filipa i Jakova) te se uz pomoć vodiča pobliže upoznali s događajima koji su se na tim mjestima odigrali ratne 1991. godine. Uz paljenje svijeća te čitanje svojih radova posvećenih Vukovaru, naši su osmaši dostojanstveno odali počast svim žrtvama Domovinskog rata. Posjeti muzejima (Gradski muzej Vukovar, Muzej vučedolske kulture) bili su prilika za upoznavanje učenika s bogatom povijesnom i kulturnom baštinom grada Vukovara te životom u njemu. Slobodno vrijeme iskorišteno je za šetnju centrom grada te posjet Vodotornju koji nas je sve oduševio.

Terenska nastava završila je 23.studenoga 2023. posjetom Školi mira. Nakon predavanja i kviza znanja u kojem su naši osmaši uvjerljivo pobijedili, puni dojmova uputili smo se svojim domovima noseći poruku mira, nenasilja i tolerancije na kojima treba graditi budućnost.

Ostatak fotografija pogledajte u galeriji.

8.jpg (423.63 KB)