« Listopad 2017 »

4. OTVORENA VRATA ZAGREBAČKE GLAGOLJAŠKE RIZNICE , 30.3.- 2.4. 2016.
Autor: Administrator , 5. 4. 2016.

Učenici 2.,4.,5.,6. i 8-ih razreda, njih 30, sudjelovali su u projektu  Otvorenih vrata zgb. glagoljaške riznice. Družili smo se s učenicima 8 zgb. škola i učenicima iz Vukovine i sv. Filipa i Jakova.

U srijedu igra i učenje odvijali su se u Gliptoteci HAZU-a . Tihana,Šimun, Lucija, Nia, Mislav, Marija i Lorena  rješavali su zadatke kviza, tražili zadane glagoljaške spomenike i sastavljali našu prekrasnu himnu na glagoljici. U pobjedničkoj ekipi bila je Lucija, uč. 6b razreda i zasluženo je dobila poklon - pretiske iluminacija iz Misala Hrvoja V. Hrvatinića.

U četvrtak smo posjetili franjevce-glagoljaše u crkvi sv. Franje Ksaverskog. Glagoljali smo na staroslavenskoj misi. Akademik Bratulić održao nam je predavanje o knjigama koje franjevci čuvaju, a svećenici su nam ih pokazali i dozvolili nam da ih listamo. Franjevci čuvaju original prve tiskane hrvatske knjige - Misal po zakonu rimskog dvora -1483.g. , jedini primjerak u svijetu Senjskog misala, posljednju tiskanu knjigu na glagoljici - Parčićev misal i ...Puni dojmova dan smo zaokružili u Zagrebačkoj katedrali gdje nam je časna Lina detaljno opisala i pokazala neprocijenjiva blaga oltara,  riznice i trezora. Originalna Felicijanova isprava, plašt Ladislava Arpadovića, pisma Petra Zrinskog, prva banska zastava....samo su neka od njih.

U petak smo se međusobno upoznali s ustanovama koje smo kao grupe posjetili. Naše šestašice Marija, Nikolina i Tihana napravile su prezentaciju o Zagrebačkoj katedrali, a osmašice Lucija, Katarina, Sara i Laura o najljepšim rukopisnim glagoljskim misalima. Odlično su predstavljale našu školu i polučile zaslužen pljesak.

Završni dan, u subotu, u školi I.G.Kovačića izrađivali smo glagoljične suvenire na radionicama: Kamena povijest Zagreba, Anđeli u glagoljaškim haljinicama, Narukvice prijateljstva, Lančići, filcani privjesci i glagoljične slike s cvijeće.
Rad učenika 2.e razreda, Marka,privjesak, izabran je za treći najljepši zgb. suvenir, a Ema i Klara zatvorile su program Otvorenih vrata..

Učenici su oduševljeni projektom. Obogatili smo se znanjem i prijateljima, a posebno smo motivirani za daljnji rad.

Voditeljica projekta Jasenka Štimac, prof,

Neda Unterwegwer, prof.