21 OS Dragutina Domjanica Kurik.docx

CUC 2013

Snimke predavanja

Pokusi s vodom
Autor: Administrator , 26. 1. 2017.

Učenici 3.a razreda na jedan dan su postali znanstvenici i imali priliku sudjelovati u zanimljivim pokusima.
Koristili smo raznovrstan pribor: termometar, kuhalo za vodu, čaše, led, materijale kao sto su kreda, kamen, najlon, papir, spužva i sl. te različite tvari: sol, šećer, ulje, senf, sok.
U prvom pokusu pretvarali smo led u tekuću vodu te mjerili temperaturu smjese leda i vode - određivali smo temperature ledišta. Iskustveno smo doznali da je temperatura ledišta 0 stupnjeva Celzijusa.

...

FOTOGALERIJA

Zatim smo pomoću kuhala za vodu pretvarali tekuću vodu u vodenu paru. Zagrijali smo vodu u kuhalu i promatrali sto se događa. Vidjeli smo kako voda kljuca i isparava u obliku vodene pare. Izmjerili smo i temperaturu kljucale vode, tj. vrelišta, a ona je iznosila 100 stupnjeva Celzijusa.

U trećem pokusu istražili smo koji materijali upijaju vodu.
Materijale kao sto su kreda, najlon, spužva, papir i kamen stavili smo u vodu i promatrali sto se događa s njima. Za kraj smo otapali različite tvari (šećer, sol, sok, senf, ulje, limunsku kiselinu) u vodi.
Doznali smo otapaju li se određene tvari i kako mijenjaju boju i okus vode.
Kusali smo svaku nastalu otopinu kako bismo provjerili njezin okus.

Učenici su uspješno i na zanimljiv način usvojili ključne pojmove ove nastavne jedinice te naučili kako se zove jedinica za mjerenje temperature (Celzijev stupanj), upoznali su termometar i vrste termometara te izvodili jednostavne pokuse, i to im je bilo najzanimljivije.

Učiteljica

S.Beluhan