« Studeni 2017 »

POVIJEST
27.01.-Dan sjećanja na Holokaust-projekt „Šafran“
Autor: Carla Gajšak, 26. 1. 2015.

27.01. obilježavamo u spomen na dan kada je 1945. godine sovjetska Crvena armija oslobodila područje nacističkog logora Auschwitz-Birkenau.

Učenici dodatne nastave povijesti 8. razreda obilježili su taj dan putem projekta „Šafran“ tijekom mjeseca prosinca i siječnja ( kroz zanimljive radionice, gledanje dokumentarnih zapisa, izradu plakata te sadnju žutih šafrana ).

Sudjelujući u radionici izrade znakova koje su pojedini stanovnici „niže rase“, poput Židova, Roma, Poljaka, Jehovinih svjedoka ili homoseksualaca morali nositi u okupiranoj Europi učenici su, noseći ih na jedan dan, mogli bolje shvatiti što znači biti obilježen.Kroz radionicu “Kolaboracija, konformizam, konfrontacija” učenici su se bavili  sadržajima, koji iako su kontravezni i osjetljivi za razmatranje u današnje vrijeme, također su i neizbježni u učenikovu što boljem razumijevanju svijeta u kojem danas živimo.

Žute šafrane sadili smo u spomen na brojne žrtve kojima je život oduzet u razdoblju Holokausta.

Podučavanje o Holokaustu također je prilika za učenje o opasnostima diskriminacije, predrasuda, stereotipa, nesnošljivosti, rasizma. Projekt "Šafan"  potiče razvoj tolerancije, poštovanja i interkulturalizma te tako nalazi svoje mjesto i u Građanskom odgoju i obrazovanju.

Lidija Bodalec, prof.

FOTOGALERIJA